Benzen v Přívoze byl loni poprvé podlimitní

30.01.2014 15:06

Ostrava 29. ledna (ČTK) - Koncentrace benzenu, který patří ke karcinogenním látkám, byly v ostravské městské části Přívoz loni poprvé podlimitní. Roční imisní limit je pět mikrogramů na metr krychlový, v roce 2013 tato hodnota dosáhla v Přívoze 3,9 mikrogramu na metr krychlový (μg/m3), řekl dnes novinářům náměstek primátora pro životní prostředí Dalibor Madej (ODS).

Problémy se zvýšenými koncentracemi benzenu byly v Ostravě-Přívoze několik let. Tato organická škodlivina se v lokalitě sleduje od roku 1999, teprve před několika lety byl však stanoven pevný imisní limit. V roce 2010 město vytvořilo speciální pracovní komisi, která se problémem zabývala. "Jako lokalita nás nejvíce zajímal právě Přívoz, protože tam jsou z celorepublikového hlediska největší koncentrace benzenu v rámci republiky," vysvětlil Madej. Podle něj se městu podařilo jednat s firmami, které v lokalitě působí a jsou zdrojem benzenu - chemička Borsodchem MCHZ a OKK Koksovny.

"Koncentrace se podařilo snížit natolik, že už se v průměrných ročních koncentracích dostáváme do normálního stavu. Soustavným tlakem na jednotlivé zdroje se nám podařilo benzen snížit. Byli jsme se podívat přímo v provozech firem, které pak prováděly technologická opatření, která pomohla snížit koncentrace benzenu," podotkl Madej.

Roční imisní limit je průměrem z 24 hodinových koncentrací sesbíraných během stanoveného počtu dnů v roce. "Situace v Přívoze je charakteristická tím, že je období velmi nízkých koncentrací a pak i přes den to najednou třeba i hodinově vyběhne nahoru," vysvětlil specialista na problematiku ovzduší Jiří Bílek. Podle něj se situace celkově zlepšila, ale nyní je třeba se dále zabývat právě důvody vzniku extrémních situací. Město chce proto dále v oblasti provádět monitoring a pokračovat v jednáních s firmami i dalšími institucemi.

"Benzen je karcinogenní látka, která působí na krvetvorbu, ale je to otázka dávky, protože ten účinek se odvíjí od dávky. Čím ta dávka bude menší, tak tím je samozřejmě prognóza pro obyvatele Ostravy-Přívozu lepší," řekl Jiří Urban z Krajské hygienické stanice Ostrava. Podle něj však u obyvatel Přívozu není důvod k panice. Připomněl, že například pracovníci v chemičce jsou vystaveni podstatně vyšším koncentracím benzenu.

Koncentrace benzenu v Ostravě-Přívoze

Rok měření Koncentrace benzenu [μg/m3]
2010 6,7
2011 6,8
2012 5,6
2013 3,9


Zdroj: Magistrát města Ostravy

Zpět