Návštěva Polska

24.05.2011 16:04

Již druhým rokem spolupracujeme s waldorfskou školou v Bielsko– Biale, a proto jsme se rozhodli, že spojíme příjemné s užitečným. Pravidelně se vydávají naši nejstarší žáci na výlet do Osvětimi, aby poznali kus  novodobé historie. Tentokrát jsme svou trasu nasměrovali přes spřátelenou školu. Po dobrodružné jízdě autobusem v úzkých uličkách Bielsko- Biale jsme zastavili u nádherné vilky se zahradou. Jaké to bylo pro nás překvapení, když jsme zjistili, že tahle budova je waldorfská škola. Zrovna probíhala přestávka, takže jsme měli dostatek času posvačit a najít paní ředitelku, která nás velice mile přivítala. Po skončení přestávky nás paní ředitelka provedla celou školou, ukázala nám všechny učebny i ostatní zákoutí školy. Naši žáci nevycházeli z údivu, protože jejich třídy byly maličké, tak pro 6 – 12 žáků. U nás jsou zvyklí na úplně jiné prostory. Po krátké exkurzi jsme se postavili na schodiště před školou a zazpívali jim naše lidové ostravské písně, které jsme si pro ně připravili. Oni nám na oplátku zahráli na flétny a předvedli své divoké rytmy, jež jsme téměř nebyli schopni sledovat. Bylo to báječné a pohodové setkání. Dále jsme pokračovali do koncentračního tábora v Osvětimi a v Březince. Toto místo i prohlídka s polským průvodcem na žáky hluboce zapůsobilo, vše zvládli důstojně, doslova se slzami na krajíčku, s velkým zájmem a mnoha otázkami, na které hledají doteď odpovědi. ( Proč se to muselo stát? … Nedalo se tomu zabránit ? ……).Vrátili jsme se plni zážitků krásných i smutných, všem následujícím třídám doporučuji tenhle výlet zopakovat.

Lenka Holeksová, třídní učitelka 9. třídy