Škola přivolala jaro

20.03.2013 14:10

Neseme Mořenu, v oleji smaženů,
navrchu červenů, naspodu zelenů,
pěknů, pěknů, přistrojenů...


Za zvuku zpěvu a houslí se v pátek 15. března 2013 odpoledne průvod žáčků a rodičů 1., 2. a 3. třídy ZŠ waldorfské Ostrava vydal na pochod směrem k lávce v Komenského sadech, aby symbolickým „vynesením“ Mořeny (Morany, Smrtky, Mařeny), jejím spálením či vhozením do vody zahnal zimu a přivítal jaro.

Děti z každé třídy se poctivě střídaly při nesení té „své“ ze slámy vyrobené, do ženských šatů a šátku oděné a vejdunky ozdobené Morany. A všechy tři Smrtky jako by nám cestou dávaly znát, že se své vlády nad počasím nemíní jen tak zlehka vzdát. Při východu ze školy ještě mezi mraky sem tam prosvítal paprsek sluníčka, u Janáčkovy Konzervatoře už řádně fučelo a mračilo se a při průchodu pod Novou radnicí už vydatně chumelilo.

Na mostě přes Ostravici byly Mořeny obřadně vysvléknuty a za doprovodného recitování „Plav, Mořeno, plav, víc se nezastav...!“, opatrně zapáleny a vhozeny do řeky. Ještě dlouho jsme sledovali jejich „plavbu“, než uhasly docela. A jak příjemné bylo ranní probuzení do sluncem zalitého dne! Třeba jsme k němu alespoň symbolicky napomohli.

Martina Lubojacká, ZŠ waldorfská Ostrava

Zpět