Začátek nového pololetí ve znamení kulturních akcí

01.03.2011 21:58

Skřivánek 2011

7. února se uskutečnila v Kulturním centru v Porubě pěvecká soutěž v lidové písni Skřivánek 2011. Paní učitelka Hanka Pospíšilová na ni připravila žáky II. třídy, kteří zpívali, ale také se vzájemně doprovodili na flétny. Oběma zpěvákům ke skvělým výkonům pomohl hrou na housle a xylofon Venda Bálek. Anička Hostinská zazpívala chorvatskou lidovou Macek, Vítek Krejza českou lidovou Na tom Bošileckým mostku. Anička svým originálním projevem zaujala natolik, že jí ohromená porota přiřkla čestné uznání.

Zazpívat si šla také dvě děvčata ze III. třídy. Natálka Horvátová s písní Vyletěla holubička ze skály a Adélka Sobčíková zpívala Šly panenky silnicí.V opravdu silné konkurenci se naši zpěváci neztratili a byli dobře slyšet.

Recitační soutěž

Na naší škole se 10. února shromáždili ve II. třídě všichni ti, kteří mají rádi básničky, rádi je poslouchají a přednášejí. V příjemném prostředí a v dobré náladě jsme si vyslechli 30 básniček a veršů. O srozumitelnou výslovnost a prožitý přednes se snažili všichni. Porota, ve které zasedly pí.uč. H. Hanousková, H. Freywaldová, A. Bálková a J. Kubíková, a která hodnotila přirozenost dětského projevu, uměleckou hodnotu textu a celkovou úroveň projevu, měla nesnadný úkol. Nakonec do obvodního kola, které se uskuteční 2. března postoupili tito žáci:

I. kategorie – Anička Hostinská, Radek Kubiena ze II. třídy, Maruška Tejkalová ze třídy III.

II. kategorie – Ondra Horsák z V. třídy.

III. kategorie – Maruška Kuttlerová, Eliška Přecechtělová, Dominik Šebesta ze třídy VI.

 ŠKOLNÍ KOLO RECITAČNÍ SOUTĚŽE VE ŠKOLNÍM ROCE 2010/ 2011

 II. TŘÍDA

1. Matěj Ohnheiser                 Pavel Šrut: Básnička o velkém vejceti

2. Pepík Krob                         František Hrubín: Pejsek

3. Naty Balcarová                   Pavel Šrut: Stěhovavá myš

4. Vítek Krejza                       Jiří Žáček: Ohryzaná básnička

5. Matyáš Lamacz                   Jiří Žáček: Nesedejte na ježka

6. David Čermák                     Miloš Kratochvíl: Návštěva

7. Lumír Kichner                     Miloš Kratochvíl: Strejček Nimra

8. Míša Gröplová                     Miloš Kratochvíl: Sáňkování na psí strání

9. Anička Hostinská                Miloš Kratochvíl: Čtyři kočky

10. <jméno neuvedeno>          Pavel Šrut: Tygr šavlozubý

11. Liduška Hamrlová               Jan Krejčí: Na lesy

12. Radek Kubiena                   Jiří Dědeček: Pod naší lípou

13. Vašek Szop                         Pavel Šrut: Mudrc v Číně

14. Katka Prosická                   Jiří Dědeček: Macek

15. Katka Kuttlerová               Jiří Žáček: Opička 

 

III. TŘÍDA

16. Maruška Tejkalová            Pavel Šrut: Nic

17. Kuba Pešek                        Jaromír Nohavica: Haló, haló

18. Adélka Sobčíková              Jan Skácel: Laně

19. Anežka Krejzová                Jiří Žáček: Halí, belí

 

IV. TŘÍDA

20. Káťa Szopová                      K.J. Erben: Polednice

21. Kristýnka Fišerová              Jan Vodňanský: Eskymák

22. Dáda Křenová                      K.J. Erben:  Polednice 

 

V. TŘÍDA

23. Kevin Pohludka                   Dimitar Stefanov: Prasátko

24. Vojtěch Merta                      Jiří Žáček: Blues pro bernardýna

25. Ondřej Horsák                      Emanuel Frynta: Pod

26. Vašek Holuša                       Michael Černík: Smysl provazu

 

VI. TŘÍDA

27. Maruška Kuttlerová              Ivan Magor Jirous: Ptala se Františky Marta

28. Dominik Šebesta                   Josef Kainar: Starý muž

29. Eliška Přecechtělová             František Kožík: Když nemůžeš spát

30. Daniel Novák                        bajka Ptáci, savci a netopýr

 

Do obvodního kola postoupili:

I. kategorie:        Radek Kubiena                   Jiří Dědeček: Pod naší lípou

                           Anička Hostinská                Miloš Kratochvíl: Čtyři kočky

                           Maruška Tejkalová              Pavel Šrut: Nic

II. kategorie:      Ondřej Horsák                      Emanuel Frynta: Pod

III. kategorie:     Dominik Šebesta                 Josef Kainar: Starý muž

                           Eliška Přecechtělová           František Kožík: Když nemůžeš spát

                           Maruška Kuttlerová            Ivan Magor Jirous: Ptala se Františky Marta

 Křest knihy Prameny života

V prostorách Knihovny města Ostravy se ve středu 23. února uskutečnil křest knihy Prameny života paní Jaroslavy Grobcové. Naši žáci byli vyzváni knihovnicí paní Olgou Novosadovou, zda-li by svým hudebním a recitačním uměním nepomohli prezentaci této knihy, jejíž obsahem je voda jako zdroj života na naší planetě. Autorka zmapovala místa pramenů na Moravě, která jsou známá a s úctou navštěvovaná, ale také místa širší veřejnosti neznámá. Ke každému místu se váže nějaká pověst, kterou paní Grobcová zpracovala ve verších a doplnila působivými melodiemi pana Augustina Hykla.

Virtuózní hrou na flétnu a citlivým přednesem veršů potěšili naši žáci všechny účastníky této akce. Velkou radost však přinesli samotné autorce paní Grobcové. A svým vystoupením pak v neposlední řadě skvěle reprezentovali naší školu.

Skladby vybrala a hudebníky Anežku Krejzovou, Sáru Hájkovou a Adélku Boďovou z 5. třídy skvěle připravila pí.uč. H. Freywaldová. Verše recitovali žáci 9. tídy Dominika Štrbová, Jana Macečková a Michal Gavenčiak, kterým s výběrem textů pomohla pí.uč. J. Kubíková.

Zpět