Řemeslný týden 2021

Milí kolegové, milí rodiče a přátelé naší školy,

zvu Vás na řemeslné kurzy Marka Vodičky, který bude opět od pondělí 20. září kovařit celý týden se 3., 4. a 8. třídou na naší škole. Také Vám Marek nabízí účastnit se kovářských a řezbářských kurzů, a to buď zdarma, nebo s výraznou slevou jakožto těm, kteří jsou se školou spřízněni. Můžete pozvat také Vaše přátele nebo kurz darovat Vašim blízkým jako dárek.

1) Výroba nože z nožířské oceli s dřevěnou střenkou a koženým pouzdrem.

Kurz se koná buď souvisle, v neděli 19.9. od 8 do 20 hodin, nebo během tří odpolední v následujícím týdnu, na dvorku waldorfské školy, ulice Na Mlýnici 611/36, a to za každého počasí:

Přijít můžete tedy buď v neděli 19.9. od 8 do 20 hodin, nebo v těchto dnech:

Pondělí 20.9. od 16:30 do 20:30 hodin – kování nože ve výhni na dvorku – 1. SKUPINA

Úterý 21.9.  od 16:30 do 20:30 hodin – kování nože ve výhni na dvorku – 2. SKUPINA

Středa 22.9. od 16:30 do 20:30 hodin – výroba dřevěné střenky v řezbářské dílně

Čtvrtek 23.9. od 16:30 do 20:30 hodin – šití koženého pouzdra v řezbářské dílně

Kurz je vždy určen pro maximálně 4 osoby. Obvyklá cena kurzu je 3.900 Kč za osobu. Nám ho Marek nabízí za 2 až 3.000 Kč na osobu – podle možností jednotlivých účastníků. PŘÍJEM PŘIHLÁŠEK: zapisujte se do tabulky

Kurzovné zaplaťte s přihláškou na účet 222914086/0600

Podrobnosti se dozvíte u Marka na telefonním čísle: 608355071

Vykovat si poctivě vlastní nůž patří k největším mysteriím lidské kultury a života vůbec. Kovářství je úžasné řemeslo a zaslouží si mnohem větší pozornost, než se mu dostává. Jestli máte pocit, že někdy lítáte hlavou v oblacích, tak se připravte, že tohle vás dokonale uzemní. Jestli si rádi povídáte, tak pozor: kovárna není kavárna. Když se jen na chvilku zapovídáte nebo nedejbože zamyslíte, můžou vám rychle nastat Vánoce, a to už na podzim, a Váš už skoro hotový nůž shoří, až prskavky lítají.

Co se naučíte? S jakým nářadím budeme pracovat? Časový rozvrh kurzu

Lidé se často ptají, jestli se to za den stihne. Pracujeme v pohodě, v klidu a volíme takový pracovní postup, abychom to stihli. Při výrobě střenky využíváme takovou vychytávku, která postup významně urychlí.

Kurz má úvod a čtyři části:

V úvodu si ukážeme, jak se v kovárně ve 4 lidech pohybovat bezpečně a jak budeme postupovat. Používáme ochranné pomůcky: brýle, rukavice a koženou zástěru (budou vám zapůjčeny). S SEBOU SI VEZMĚTE: triko s dlouhým rukávem, pevné boty a dostatek pití.

První část, kovářství – výroba čepele z nožířské oceli. Kladivo, kleště. To stačí.

Druhá část: výroba ořechové střenky, práce se dřevem.  Japonská pilka, dláto, palička, pilník, smirkový papír. Kdo bude chtít, jsou k dispozici elektrické nástroje: přímočará pila a excentrická bruska. Preferujeme ruční práci, nicméně elektriku nezakazujeme.

Třetí část: šití pouzdra, kožedělství. Jehla, sedlářská nit, šídlo, značkovač stehů. Vyberete si, z jaké kůže chcete pouzdro mít.

Čtvrtá část: broušení nože na pásové brusce

Materiály pocházejí z nožířského e-shopu www.jatagan.eu

Další kurzy, na které bych Vás chtěla pozvat, jsou ŘEZBÁŘSKÉ a probíhají také u nás ve waldorfské škole v pátek 24.9. od 16 do 20 hodin (Tento kurz stojí obvykle 500 Kč pro dospělé, 400 Kč pro děti, nám ho Marek nabízí ZDARMA, v sobotu 25. a v neděli 26.9. od 9 do 19 hodin. (Tento kurz stojí 1400 Kč pro dospělé, 1100 Kč pro děti, nám ho Marek nabízí za 1100 Kč pro dospělé, 700 Kč pro děti). Vyrobit si můžete jeden z těchto výrobků: misku, lžíci, hrnek, reliéf, hodiny, autíčko pro syna, panenku pro dcerušku a další podle Vašich přání.

PŘÍJEM PŘIHLÁŠEK: Markovy webové stránky www.rezbarske-kurzy.cz  Do poznámky u přihlášky napište: jsem rodič, nebo žák nebo dědeček, teta…. z WŠ

S přáním pěkného víkendu

Lenka Holeksová, ředitelka