Environmentální programy se zvířátky

Prostřednictvím tohoto projektu jsem dětem chtěla přiblížit, jak žijí některá zvířata vyskytující se v našem prostředí. Přesněji lišku, vlka a dravce. Projekt měl probíhat již od jara roku 2021, bohužel kvůli epidemické situaci to nebylo možné, a tak mohla proběhnout v červnu alespoň beseda s liškou. Děti si lišku mohly pohladit, dozvěděli se o tom, co jí, jaká si buduje obydlí, zdali je bezpečné se ve volné přírodě k lišce přibližovat. 

S dalšími zvířaty setkání již bohužel neproběhlo. Kvůli velké vytíženosti zprostředkovatele besed nebylo možné dohodnout další termíny. Proto jsem hledala náhradní řešení. Jedním z nich byl program záchranné stanice Nového Jičína „Od vajíčka k mláděti“ Díky tomuto projektu se děti dozvěděly mnoho informací o hnízdění ptáků, mohly si prohlédnout různá hnízda a vajíčka ptáku. Ptačí vajíčko zkoumaly také zevnitř. 

Další dva programy nám zprostředkovalo středisko volného času Ostrava – Zábřeh. Jedním z nich byl program Bramborka“ – díky tomuto programu se děti dozvěděly všechno možné i nemožné o bramborách. Jak a kde se pěstují, co všechno z nich můžeme uvařit, ale také vyrobit a také, že díky bramborám můžeme rozsvítit malé světélko. Druhým program s názvem „V lese“ nám ukázal život lesních zvířat, ale také práci s přírodninami. Děti si povídaly o obyvatelích lesa a jejich příbuzných, o tom, jak bychom se v lese měli a neměli chovat, jaké stromy můžeme v lese vidět a jak se mění v průběhu ročního období. 

V neposlední řadě jsem pořídila do mateřské školy stolní hru Rybolov a didaktické hry o lesních a světových zvířatech. 

Všechny programy, které jsem díky projektu mohla pro děti zajistit měly velký úspěch a děti si vždy odnesly domů nové zážitky, znalosti a dovednosti.