Ozdravný pobyt v Holčovicích

Ve dnech 17.4.-30.4.2018 se 50 žáků naší školy a 6 pedagogů účastnilo Školy v přírodě. Byli jsme ubytování v hotelu Zlatá Opavice v Holčovicích ve 2-3 lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Ubytování bylo velmi luxusní, komfortní a splňovalo veškeré naše nároky. Zástupci cestovní kanceláře se nám velmi intenzivně a přátelsky věnovali, zajistili veškeré potřebné náležitosti ke konání pobytu a informovali se o jeho průběhu během akce i po jeho skončení. Jejich jednání bylo příkladné a bez výtek.

Personál hotelu byl velmi vstřícný a snažil se nám pobyt obohatit o mnoho zážitků. Denně jsme v dopoledních hodinách využívali se žáky bazén v prostoru hotelu. Večer jsme měli možnost pouštět si na zabudovaném zařízení filmy či uzpůsobit společný prostor k jiným aktivitám (hra na kytaru se zpěvem a tancem, hraní deskových her apod.). Informovali nás o konání zajímavých akcí v okolí, na které nás i přizvali, např. večer country tanců v místní tělocvičně, pálení čarodějnic na hřišti při místní základní škole, využívání fotbalového hřiště obce aj.

Organizaci dne a stravy přizpůsobovali plánovanému programu. Připravili balíčky na cestu při celodenních výletech – 22.4. na Rejvíz a 26.4. do lázní Jeseník, na které jsme měli zajištěnu dopravu autobusy společnosti Tiehelka z Krnova. V případě polodenních výletů do okolí – Safari muzeum, rozhledna Skalka, rozhledna Hraniční vrch, slané prameny a další místa – jsme nesli větší svačinu s sebou.

Hotel se nachází na okraji obce u lesa v podhůří Jeseníků, a protože nám bylo dopřáno po celou dobu velmi krásné počasí, trávili jsme s dětmi většinu dne venku v přírodě a na čerstvém vzduchu. Děti se věnovali sportovním aktivitám na přilehlých hřištích, kreativním činnostem s přírodninami (stavba domečků, zdobení kamenů, Landart aj.) a pozorování pestrého života v přírodě.

Většina dětí se účastnila podobné akce poprvé a i přestože to byly menší děti (2.-4. třída), všechny pobyt bez větších komplikací zvládli. Obtěžovali nás pouze klíšťata, která se vyskytovala ve zvýšené míře. Paní zdravotnice vedla podrobné záznamy i s nákresy, kde děti klíště měly, které byly předány po návratu rodičům. 

Program pobytu byl velmi pestrý a naplňující, snažili jsme se poskytnout dětem také dostatek prostoru pro klidnou relaxaci v přírodě. Velmi se utužily sociální vazby v třídních společenstvích a mnohé děti objevily naprosto nové obzory a možnosti při pobytu v přírodě. Samostatnost a pobyt mimo rodinné prostředí umožnilo dětem posílit vnitřní jistotu a víru v sama sebe.

Dětem se pobyt velmi líbil a při závěrečném ohni s opékáním se většině ani nechtělo končit. Velmi oceňujeme možnost pro děti i ze sociálně slabších rodin, že se díky tomuto projektu mohly plně zapojit do třídních kolektivů a strávit 2 týdny naplněné aktivitami v čistém ovzduší Jeseníků. O tom, že se tam dětem opravdu líbilo svědčí fotografie na následujícím odkazu https://waldorfnamlynici.rajce.idnes.cz/Skola_v_prirode_-_Holcovice_2018/